Semahlar

Semahlar Anadolu Halk Kültürü’nün müzikal dehasi olup, Alevi-Bektasi toplumunun yüksek müzik zevkinin en bariz örneklerindendir.

Zeybek Simon / Onur Akdogu Böyle zeybek adi olur mu demeyin. Çok degerli bir kardesimiz yüksek lisans tezini daha da yükseltmek amaciyla kitap haline getirdi ve "Zeybek Kültürü ve Müzigi" adiyla yayinladi. Biz de bu kitaptaki akilalmaz yanlisliklari ele almak zorunda kaldik.

Dogru Bilinen Yanlislar / Onur Akdogu

Bizde, güzel taksim yapana, “ne güzel çaliyor” ya da “çok iyi ud çaliyor, çok iyi keman çaliyor, çok iyi kanun çaliyor” gibi yakistirmalar yapilir. Oysa, dogrusu, “ne güzel taksim yapiyor” olmalidir. Çünkü, bir çalgiyi iyi çalmanin göstergesi, seslendirilen eserdir.

 

Sivil Kurumlarca Olusturulan Korolarin Türk Müzik Bilincine Olumlu ve Olumsuz Etkileri / Onur Akdogu

Bu bildiride, korolarin tarihçesi, ilk koro, koro türleri gibi geçmisten günümüze birçok kez yazilmis, anlatilmis konular üzerinde durarak, zamaninizialmayacagim.

 

Türk Müzigi Tarihi'nde Dönemler

Onur Akdogu

Türk Müzigi Tarihidenilince, yukarida adlarini andigimiz tüm türlerin ve bu türlerle ilgili besteciden kurumlara kadar tüm olgularin ele alindigibir tarih anlasilmalidir.

Diger Makaleler